Квантові обчислення на службі здоров’я: науковці Київського академічного університету у складі міжнародної команди — у фіналі Q4Bio

21.07.2025

Команда, до складу якої входять дослідники з Інституту Сангера, університетів Оксфорда, Кембриджа, Мельбурна та Київського академічного університету (КАУ), увійшла до топ-6 фіналістів престижної програми Q4Bio Challenge від Wellcome Leap.

За результатами конкурсу команда отримала фінансування у розмірі 2 мільйони доларів США на участь у третьому етапі програми, метою якого є використання квантових технологій на користь людського здоров’я.

Київський академічний університет вітає Аліну Фролову та Данила Якименка, які очолюють цей проєкт у КАУ.

* * *

Що таке Q4Bio Challenge?

Q4Bio Challenge прискорює розвиток квантових обчислень шляхом стимулювання інновацій у сфері біомедичних досліджень. Із 12 команд, що розпочали участь у першому етапі, до третього пройшли лише шість — після двох раундів суворого відбору.

Основна мета дослідження — виконання складних завдань з обробки геномів і пангеномів, які виходять за межі можливостей сучасних класичних комп’ютерів. До таких завдань належить збирання геномів із ДНК-послідовностей і точне співставлення з еталонними пангеномами, що критично важливо для вивчення генетичної варіативності.

Команда планує вперше у світі повністю закодувати геном бактеріофага PhiX174 у квантовому комп’ютері. Цей геном став історичним — саме його секвенування принесло другу Нобелівську премію з хімії Фреду Сенгеру в 1980 році. Тепер науковці прагнуть використати квантові технології для нового прориву в геномиці.

Докладніше

За інформацією КАУ

Установи НАН України, підрозділи, наукові напрями, про які йдеться у повідомленні: