У Музеї війни відбулося чергове засідання Дискусійної платформи «Наша Перемога: Україна у Другій світовій війні» та презентація науково-популярного видання «Україна у Другій світовій. Календар війни». Захід став частиною музейної кампанії «Наша Перемога», присвяченої 80-й річниці завершення Другої світової війни в Європі та перемоги над нацизмом.
До участі в обговоренні були запрошені й науковці Інституту історії України НАН України.
Член-кореспондент НАН України Олександр Лисенко звернув увагу на те, що сучасна російська історична міфологія значною мірою сформована пропагандистською політикою Кремля. Вона не лише легітимізувала радянські воєнні злочини, але й зробила їх частиною офіційного героїчного наративу.
Доктор історичних наук Олена Стяжкіна наголосила, що масові злочини радянської армії – мародерство, грабежі, зґвалтування – не були поодинокими випадками, а відображали певну військову культуру, в якій культ «трофеїв» узаконював насильство. Науковиця також підкреслила, що для України переосмислення подій Другої світової війни має стати основою для формування власного історичного голосу – без орієнтації на зовнішні наративи чи очікування світового визнання.
До фахового обговорення також долучився кандидат історичних наук Олександр Алфьоров, який наголосив на важливості формування української пам’яті про перемогу над нацизмом через дослідження реальних доль і фактів.
Фото: Музей війни