Член-кореспондент НАН України Галина Зеленько представила Україну на 28-му Конгресі Міжнародної асоціації політичної науки (IPSA) в Сеулі

23.07.2025

Заступниця директора з наукової роботи Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім.І.Ф. Кураса НАН України член-кореспондент НАН України Галина Зеленько представила українську Асоціацію політичних наук України (UPSA) на 28-му Конгресі Міжнародної асоціації політичної науки (IPSA)що відбувся 12–16 липня 2025 року в столиці Південної Кореї, Сеулі.

Це одна з найважливіших подій у світовому академічному житті. Захід проходив у одному з наймасштабніших і найсучасніших виставкових просторів Азії — Coex Convention & Exhibition Center, у співпраці з Корейською асоціацією політичної науки (KPSA). Вже вдруге Сеул приймає IPSA World Congress — вперше таке відбулося ще в 1997 році.

Головною темою 28-го Конгресу стала «Resisting Autocratization in Polarized Societies» – «Спротив автократизації в умовах поляризованих суспільств». Ця тема є надзвичайно актуальною в умовах, коли навіть усталені демократії стикаються з загрозами авторитарного звороту – як з боку еліт, так і через розчарування самих громадян.

Серед основних напрямів дискусій — деградація демократичних інституцій, популізм і авторитарний наратив у виборчій політиці, підрив прав людини та громадянських свобод, політична поляризація на рівні еліт і суспільств, дезінформація, постправда та політичне використання цифрових технологій, авторитаризм під прикриттям публічної безпеки, міграційних криз або кліматичних викликів.

Незважаючи на ці виклики, в програмі Конгресу також підкреслювалася роль активного громадянського суспільства, незалежних судів і відповідальних партій опозиції — як механізмів стримування автократичних тенденцій. Важливий акцент зроблено на міжнародній солідарності демократій, ролі регіональних організацій та глобального співробітництва. Також наголошено на потребі глибокого аналізу причин привабливості авторитаризму для певних сегментів населення, а також на важливості транснаціонального виміру сучасної політики — включно з впливом нових регіональних порядків, цифрових трансформацій та міграційної політики на стан демократії.

Член-кореспондент НАН України Галина Зеленько як перша віцепрезидентка UPSA брала участь у серії засідань Ради IPSA (IPSA Council) — головного органу управління Асоціацією, що ухвалює стратегічні рішення.

Україну в цьому органі вже кілька років поспіль представляє президент UPSA, віцепрезидент НАН України, директор Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України академік НАН України Олег Рафальський.

Під час засідання Ради було затверджено новий склад Виконавчого комітету IPSA (Executive Committee) на 2025–2027 роки. Президентом IPSA обрано професорку Юко Касую (Yuko Kasuya) з Токійського університету Кейо.

У церемонії відкриття взяв участь Президент Республіки Корея Юн Сок Йоль (Yoon Suk-yeol), а в церемонії закриття — голова парламенту У Вон-шик (Woo Won-shik).

Конгрес IPSA в Сеулі став не лише платформою для обміну ідеями серед близько 3400 політичних науковців з усього світу, а й потужним сигналом щодо спільної відповідальності політичної науки за збереження демократії як універсальної цінності. Для України участь у ньому — це стратегічна можливість бути не лише об’єктом дослідження, а й активним суб’єктом глобальної політичної науки.

За інформацією Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф.Кураса НАН України

Установи НАН України, підрозділи, наукові напрями, про які йдеться у повідомленні: