Україна має потенціал стати ключовим гравцем на ринку калійних добрив – підсумки наукової конференції «Калійні добрива та харчова сіль: сучасні технології та екологічні виклики»

13.05.2025

8 травня 2025 року в місті Калуш, що на Івано-Франківщині, у Державному науково-дослідному і проектному інституті основної хімії, який на початку повномасштабного вторгнення був релокований із Харкова до Калуша, а цьогоріч увійшов до складу НТК «Інститут монокристалів» НАН України, у гібридному форматі пройшла наукова конференція «Калійні добрива та харчова сіль: сучасні технології та екологічні виклики».

Захід був організованій Національною академією наук України, Науково-технологічним комплексом «Інститут монокристалів» НАН України та Державним науково-дослідним і проектним інститутом основної хімії (ДУ «НІОХІМ»).

Співорганізаторами виступили: Національна академія аграрних наук України, ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» НААН України; Національний університет «Львівська політехніка», Інститут хімії та хімічних технологій Львівської політехніки; Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника (кафедра хімії, кафедра лісового та аграрного менеджменту).

Конференція стала важливим майданчиком для обговорення стратегій розвитку української калійної та соляної промисловості.

Учасники розглянули перспективи розвитку калійної та соляної індустрії в Україні, значення калійно-магнієвих добрив для вирощування сільськогосподарських рослин у відкритому та закритому ґрунті, світовий огляд запасів та інноваційний підхід до видобування калійної сировини, технології перероблення калійної сировини в світі та особливості перероблення полімінеральної калійної руди Прикарпаття, пошуки ефективних технологічних рішень для видобування полімінеральної калійної руди Прикарпаття, вирішення екологічних проблем через технологію переробки відходів калійного виробництва, альтернативні джерела енергії та енергоефективність у виробництві калійних добрив та харчової солі, комплексне вирішення екологічних проблем регіону шляхом створення  інноваційного парку, огляд ринку харчової солі в Україні та потенційної сировини, виробництво харчової солі як ресурс економічного розвитку регіону: кооперація громади та підприємців.

Із привітальним словом до учасників конференції звернулись Калуський міський голова Андрій Найда та голова Ради директорів НТК «Інститут монокристалів» НАН України академік НАН України Володимир Семиноженко, які підкреслили важливість та актуальність цього форуму. У конференції також взяли участь провідні галузеві фахівці країни. Розглядалися можливості сучасних технологій виробництва добрив, використання природних ресурсів та перспективи розвитку галузі в Україні.

Науковці ДУ «НІОХІМ» представили новітню технологію перероблення полімінеральної калійної сировини Прикарпаття, що відрізняється від технологій, за якими працювали калійні виробництва у Калуші та Стебнику, перш за все вищим витягом корисних компонентів (К, Mg, S (сірка)) у кінцеву продукцію. В лабораторних умовах одержано експериментальні зразки калійно-магнієвого добрива (калімагнезії), яке пройшло випробовування у власних дослідних теплицях «НІОХІМу» та у відкритому грунті ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» НААН України.

На світовому ринку склалися сприятливі умови для відновлення калійної промисловості в Україні, тому ведучі спеціалісти ДУ «НІОХІМ» ініціювали об’єднання партнерів, науковців, фахівців, які готові працювати в цій галузі.

Окрему увагу учасниками конференції було приділено питанням виробництва харчової солі, яка наразі не виробляється в Україні в достатній кількості. Хоча Україна й володіє величезними запасами кам’яної солі, що оцінюються у десятки мільярдів тон.

Підбиваючи підсумки конференції «Калійні добрива та харчова сіль», учасники заходу зійшлися на думці, що Україна має потенціал стати значним гравцем на ринку калійних добрив, адже для цього є всі можливості. Відновити калійну галузь та власне виробництво якісної харчової солі, забезпечити потреби країни у стратегічно важливих ресурсах – це питання як економічного розвитку, так й національної безпеки.

За інформацією НТК «Інститут монокристалів» НАН України

Установи НАН України, підрозділи, наукові напрями, про які йдеться у повідомленні: