Вийшов друком 2-й номер науково-популярного журналу «Світогляд» (березень–квітень) за 2025 рік

01.05.2025

Вийшов друком 2-й номер науково-популярного журналу «Світогляд» (березень–квітень) за 2025 рік, видання якого здійснює Національна академія наук України разом з Головною астрономічною обсерваторією НАН України.

У зверненні до читачів головний редактор журналу академік НАН України Ярослав Яцків розмірковує над станом та перспективами розвитку науково-технологічної сфери України.

Дмитро Маслов (ДУ «Інститут ринку і економіко-екологічних досліджень НАН України», м. Одеса) у статті «НАДМІРНА ПРОДУКТИВНІСТЬ УКРАЇНСЬКОЇ НАУКИ» досліджує сучасні методи оцінки наукової діяльності, що ґрунтуються на кількісних наукометричних показниках, таких, як кількість публікацій і цитувань. Запровадження жорстких кількісних метрик стимулює штучне нарощування показників продуктивності, що веде до імітації наукової роботи. Автор пропонує заходи, направлені на відмову від кількісних наукометричних показників та відбудову інституту репутації в науці. Впровадження якісного оцінювання та відновлення репутаційних механізмів може забезпечити інтенсивний розвиток науки.

У публікації «МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА НАУКИ В УКРАЇНІ» член Колегії міжнародних радників Національного фонду досліджень України доктор філософії Герсон С. Шер аналізує розвиток, види та ефективність міжнародної допомоги науці та науковцям в Україні, пропонуючи при цьому конкретні рекомендації, засновані на особистому досвіді півстоліття управління науковим співробітництвом із Україною та іншими країнами. Статтю можна прочитати як мовою оригіналу, так і в перекладі.

«ЯКИЙ НАРОД ЗДАТНИЙ ПЕРЕМОГТИ В СУЧАСНІЙ ЕКЗИСТЕНЦІАЛЬНІЙ ВІЙНІ», яка є війною не за ресурси, а за життя, ідентичність і національні цінності? Це питання досліджують віцепрезидент НАН України академік НАН України Сергій Пирожков та член-кореспондент НАН України Назіп Хамітов (Інституту філософії імені Григорія Сковороди НАН України, м. Київ). 

Поміж усіх втрат, понесених Україною у війні, найболючішими є втрати людей. Історичний досвід показує, що втрачені території так чи інакше повертаються, зруйновані інфраструктурні об’єкти відбудовуються, природні ресурси відновлюються, економіка рано чи пізно починає працювати. І тільки людські втрати – загиблими, ненародженими і емігрантами – є непоправними. Саме люди є фундаментом існування й рушійною силою розвитку будь-якої країни. Про «ДЕМОГРАФІЧНІ ВТРАТИ УКРАЇНИ У ВІЙНІ» розповідає академік НАН України Елла Лібанова (Інститут демографії та проблем якості життя НАН України, м. Київ). Представлені соціо-економічних прогнози варто враховувати і в державній політиці, і в очікуваннях кожного з нас.

«СОЦІАЛЬНА НЕРІВНІСТЬ ЛЮДЕЙ. ІСТОРИЧНІ КОРЕНІ НЕРІВНОСТІ» – доктор фізико-математичних наук Валерій Швець (Академія наук вищої школи України м. Одеса) обраховує вплив генетики, ідеології і закону великих чисел на проблему нерівності людей у світі.

Академік НАН України Олександр Пономаренко та доктор геологічних наук Володимир Павлишин знайомлять читачів із колекцією мінералогічного музею імені академіка В.І. Вернадського Інституту геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка НАН України та розповідають про розмаїття царства мінералів у матеріалі «МІНЕРАЛОГІЯ УКРАЇНИ».

Крайовий отаман Київської столичної організації УК Віктор Гайдук пропонує читачам есе «ІВАН ЛИПА – ЛІКАР, ПАТРІОТ, МІНІСТР КУЛЬТІВ І СПОВІДАНЬ, МІНІСТР ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ».

Редколегія і Редакція журналу «Світогляд» від щирого серця вітають прославленого поета-пісняра Вадима Крищенка і бажають людського і творчого довголіття на благо нашої прекрасної Батьківщини.

«УКРАЇНСЬКІ ВЧЕНІ В ЛИТВІ (2022–2024)» – доктор біологічних наук Людмила Козеко (Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України, м. Київ; Центр природничих досліджень, м. Вільнюс) інформує про підтримку литовськими вченими української науки, науковців і освітян від початку розв’язаної Росією війни проти України та висловлює щиру подяку литовським ученим і урядовцям.

Чи має біблейська притча історичне підґрунтя? Андрій Дмитрук, кіносценарист, письменник-фантаст, тележурналіст, збуджує цікавість дослідників  в есе «ЗАГАДКА ВАВИЛОНСЬКОЇ ВЕЖІ»,

«ПРО НАУКУ, ГРОШІ, ПОЛІТИКУ І ПОРЯДНІСТЬ» пише кандидат геологічних наук Анна Радченко (ВД «Академперіодика» НАН України, м. Київ) «Лідери наукового прогресу: під знаком Нобеля» (Київ: Наук. думка, 2024. 680 с.), укладене за ініціативою і редакцією академіка НАН України Сергія Комісаренка. Книга – це збірник статей, які Сергій Васильович у різні роки разом із співавторами написав стосовно наукових здобутків, відзначених Нобелівською премією в галузі фізіології та медицини. У кожному нарисі просто і цікаво на науково-популярному рівні розтлумачено зміст отриманих наукових результатів, окреслено передумови кожного відкриття та його вплив на подальші дослідження. Тому книгу можна рекомендувати для ознайомлення будь-якій людині – текст не потребує фахової підготовки і захоплює подеколи майже детективними сюжетами у наукових дослідженнях і житті лауреатів премії.

Із іншими номерами журналу «Світогляд» можна ознайомитися на сайті.

ЧИТАТИ НОМЕР ЖУРНАЛУ (pdf)

Електронна адреса: svitoglyad_mag@ukr.net

Адреса редакції: вул. Володимирська, 54, офіс 219. м. Київ-30, 01601

Телефон: 044 239 63 87

За інформацією науково-популярного журналу «Світогляд»