Відбулася ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Конституція України: стан, перспективи та механізми реалізації»

30.06.2025

25 червня 2025 року в Київському університеті права НАН України у змішаному форматі (онлайн і офлайн) відбулася ІІІ Науково-практична конференція «Конституція України: стан, перспективи та механізми реалізації», присвячена Дню Конституції України.

Цей захід за традицією об’єднав провідних науковців, практиків і громадських діячів навколо обговорення актуальних проблем українського конституціоналізму. До конференції долучилося близько п’ятдесяти науковців, юристів-практиків, державних службовців, аспірантів і студентів.

Із вітальним словом до учасників події звернувся ректор Київського університету права НАН України професор Юрій Бошицький, який наголосив на важливості збереження конституційних цінностей у найскладніші періоди української історії.

Віцепрезидент НАН України академік НАН України Сергій Пирожков виступив із промовою, в якій, зокрема, оголосив привітання учасникам конференції від Національної академії наук України.

Президент Громадської спілки «Світовий конгрес українських юристів», міністр юстиції України у 2007–2010 роках доктор юридичних наук Микола Оніщук виступив із доповіддю про ціннісні орієнтири Конституції України, проаналізував зміни до Основного Закону та їхній вплив на державне управління.

Віцепрезидент Громадської спілки «Світовий конгрес українських юристів», заступник Генерального прокурора України у 2000–2002, 2005–2007 та 2014–2015 роках кандидат юридичних наук Олексій Баганець наголосив на актуальності дотримання Конституції України в умовах війни та необхідності виконання її вимог у всіх сферах суспільного життя, а на завершення свого виступу передав до бібліотеки Київського університету права НАН України власні видання.

Про доцільність і правомірність внесення змін до окремих положень Конституції України йшлось у доповіді директора Інституту всесвітньої історії НАН України члена-кореспондента НАН України Андрія Кудряченка.

Директор Інституту економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України член-кореспондент НАН України Володимир Устименко зосередив увагу на викликах українському конституціоналізмові під час війни, навів приклади відступів від конституційних норм, зокрема щодо реформ комунального сектору та змін у земельному праві.

Старший науковий співробітник відділу проблем державного управління та адміністративного права Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України кандидат юридичних наук, доцент Людмила Кисіль проаналізувала принципи Конституції України, зокрема у контексті законів про адміністративні процедури та звернення громадян.

Важливих аспектів правозастосування та конституційної стабільності стосувались і доповіді інших учасників зібрання.

За підсумками конференції було ухвалено резолюцію з ключовими рекомендаціями органам державної влади, науковим установам, правничій спільноті й громадянському суспільству щодо збереження принципів конституційного ладу і захисту прав людини в сучасних умовах.

За інформацією Київського університету права НАН України