Віцепрезидент НАН України академік Сергій Пирожков взяв участь у Другій зустрічі академій наук країн ОЧЕС у Стамбулі

30.06.2025

27 червня 2025 року в місті Стамбул (Туреччина) відбулася Друга зустріч президентів академій наук держав-членів Організації Чорноморського економічного співробітництва (ОЧЕС) та ректорів провідних університетів Турецької Республіки. Захід пройшов під егідою Парламентської асамблеї ОЧЕС (ПАЧЕС) на базі Стамбульського університету під назвою «Співпраця та розвиток науки і освіти в Чорноморському регіоні».

Участь у зустрічі взяли президенти й представники академій наук Азербайджану, Болгарії, Грузії, Греції, Молдови, Румунії, Туреччини, України, а також ректори турецьких університетів, представники Мережі чорноморських університетів, посадовці ПАЧЕС і Постійного міжнародного секретаріату ОЧЕС.

Національну академію наук України на цьому заході представив віцепрезидент НАН України академік Сергій Пирожков. У своєму виступі він окреслив поточний стан і перспективи розвитку академічної науки в Україні в умовах четвертого року повномасштабної війни. Академік підкреслив, що в умовах збройної агресії суспільство й держава очікують від науковців не лише нових знань, а й конкретних практичних рішень, спрямованих на посилення обороноздатності, економічне відновлення та формування бачення майбутнього країни.

У зв’язку з цим, зазначив він, Національна академія наук України істотно переглянула наукові пріоритети, зосередивши значну частину ресурсів на виконанні досліджень, що мають критичне значення для оборони й безпеки держави.

Окремо академік Сергій Пирожков розповів про зусилля, яких докладає Національна академія наук України для розвитку передових технологій майбутнього – зокрема квантових технологій, штучного інтелекту та новітніх матеріалів. З метою координації досліджень у цих напрямах та стимулювання міждисциплінарної взаємодії в Академії створено спеціалізовані координаційні ради, які вже розпочали активну роботу.

Також віцепрезидент НАН України наголосив на необхідності поглиблення співпраці між академіями наук держав-членів ОЧЕС, зокрема шляхом розширення наявних форматів науково-технічної кооперації та впровадження нових механізмів взаємодії у відповідь на сучасні регіональні та глобальні виклики.

Учасники зустрічі обмінялися думками щодо ролі науки у вирішенні глобальних і регіональних проблем – зміні клімату, цифровій трансформації, подоланні соціально-економічної нерівності. Було обговорено перспективи спільних дослідницьких програм, розвиток штучного інтелекту в освіті й науці, підтримку інновацій, трансфер технологій, академічні обміни та посилення ролі молодих учених у міжнародній співпраці.

За підсумками заходу учасники ухвалили спільне комюніке, у якому підтвердили прагнення до багатосторонньої наукової співпраці на принципах взаємної вигоди, інклюзивності та спільного розвитку, а також наголосили на критичній ролі науки у вирішенні сучасних викликів. Наступну, третю зустріч президентів академій наук держав-членів ОЧЕС заплановано провести у 2026 році в Болгарії.

За інформацією Відділу міжнародних зв’язків НАН України