В Академії відбувся круглий стіл «Концептуальні питання мовної політики: правові, наукові, технологічні аспекти»

18.07.2025

17 липня 2025 року в залі засідань Президії НАН України відбулося засідання круглого столу «Концептуальні питання мовної політики: правові, наукові, технологічні аспекти», організаторами якого разом із Академією виступили Національна комісія зі стандартів державної мови, Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, Міністерство освіти і науки України, Міністерство юстиції України, Міністерство культури та стратегічних комунікацій України, Національний центр «Мала академія наук України».

Захід модерувала голова Національної комісії зі стандартів державної мови кандидат філологічних наук Юлія Чернобров.

Вітальне слово Президента Національної академії наук України академіка НАН України Анатолія Загороднього до учасників круглого столу виголосив віцепрезидент НАН України академік НАН України Сергій Пирожков.

Очільник Академії відзначив активну співпрацю її установ із Національною комісією зі стандартів державної мови, наголосив на важливості лінгвістичних досліджень Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України (зокрема в галузі мовної політики та мовного планування), Інституту української мови НАН України (в галузі удержавлення української мови, соціолінгвістики, діалектології, граматики, лексикографії, лексикології, ономастики, стилістики та культури мови), а також згадав про внесок науковців Українського мовно-інформаційного фонду НАН України у створення цифрових мовно-інформаційних проєктів, зокрема Державного тезаурусу України і Державного інформаційно-лінгвістичного корпусу нормативно-правових актів України.

Директор Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України академік НАН України Богдан Ажнюк торкнувся в своєму виступі проблем, що стосуються виконання Державної цільової національно-культурної програми забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на період до 2030 року; розповів про особливості мовної політики в світі і про динаміку мовної ситуації в Україні.

Директор Інституту української мови НАН України доктор філологічних наук, професор Павло Гриценко повідомив про дослідницькі пріоритети повноформатного удержавлення української мови до 2030 року, поділився своїм баченням мовної стратегії України, згадав про табуйовані за радянських часів українознавчі студії, зокрема в галузі історії мови.

Директор Українського мовно-інформаційного фонду НАН України академік НАН України Володимир Широков окреслив низку завдань, що покладені на Академію Державною цільовою національно-культурною програмою забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на період до 2030 року; ознайомив зі специфікою роботи очолюваної ним установи.

Детальніше про дослідження, які здійснюються в Українському мовно-інформаційному фонді НАН України, розповіли завідувач відділу інформатики цієї установи кандидат технічних наук Максим Надутенко (у своєму виступі «Технологічні аспекти державної мовної політики України») та її провідний науковий співробітник кандидат технічних наук Ігор Шевченко (доповідь «Віртуальна лексикографічна лабораторія «Словник української мови» як прототип лінгвотехнологічної екосистеми «Всеукраїнський лінгвістичний діалог»»).

В обговоренні проблематики круглого столу взяли участь також президент Національного центру «Мала академія наук України» академік НАН України Станіслав Довгий, заступник начальника Управління державної мови – начальник відділу підтримки мовно-просвітницьких заходів Міністерства культури та стратегічних комунікацій України Ольга Вишневська, керівник центру передового досвіду з розробки та інтеграції штучного інтелекту WINWIN AI Center of Excellence, Сhief AI Officer Міністерства цифрової трансформації України Данило Цьвок, керівник Експертної групи з розвитку системи кваліфікацій та освіти дорослих Міністерства освіти і науки України Ігор Балуба, члени Національної комісії зі стандартів державної мови.

Учасники форуму наголосили на важливості таких зустрічей для подальшої координації зусиль органів влади, наукових та освітніх установ і погодилися зміцнювати співпрацю.

За інформацією Відділення літератури, мови та мистецтвознавства НАН України