У Київському університеті права НАН України відбувся круглий стіл «Наука і право в Україні: виклики в умовах воєнного стану»

16.05.2025

15 травня 2025 року в Київському університеті права (КУП) НАН України у змішаному форматі (онлайн, офлайн) відбувся круглий стіл «Наука і право в Україні: виклики в умовах воєнного стану».

Захід об’єднав близько сотні правників, науковців, представників судової та виконавчої гілок влади, прокуратури, громадських організацій і молодих дослідників. 

Із вітальним словом до учасників звернувся ректор КУП НАН України, професор Юрій Бишицький, який наголосив, що сучасна правова система України проходить суворе випробування війною — як з погляду нормативного наповнення, так і з точки зору етичних та гуманітарних викликів. Він акцентував увагу на важливості збереження і розвитку наукової думки як складника опору агресії та відновлення справедливості.

Своє вітальне слово учасникам круглого столу надіслав Президент НАН України академік Анатолій Загородній.

Проректор з наукової роботи Іван Кайло виступив з доповіддю «Наука і право: у пошуках справедливості у XXI столітті», підкресливши, що саме симбіоз науки та права здатен сформувати відповідь на фундаментальні виклики нашого часу.

Змістовною була доповідь академіка Національної академії правових наук України Юрія Бауліна, який зазначив, що реалії сьогодення вимагають негайної реакції на зміни: правотворча діяльність має оновлюватися, зокрема шляхом рекодифікації національного законодавства.

Про щоденні виклики у практиці судочинства розповів в.о. керівника секретаріату Вищої ради правосуддя Олександр Серьогін. Він зупинився на важливих аспектах доброчесності суддів, дотримання кодексу суддівської етики, а також загострив увагу на проблемах правосуддя на окупованих територіях та перевантаженні судової системи в умовах війни.

Заступник начальника одного з департаментів Офісу Генерального прокурора України Сергій Шмаленя окреслив виклики, пов’язані із забезпеченням конституційних прав і свобод громадян у процесі відбудови країни, необхідністю залучення іноземних інвестицій, а також правовим захистом ветеранів.

Значний інтерес викликала доповідь проректора Національної академії СБУ Богдана Тиводара, який ознайомив присутніх із діяльністю Центру стратегічної комунікації та курсами підвищення кваліфікації для фахівців у сфері нацбезпеки.

Прокурор Офісу Генпрокурора Аттіла Ковчі висвітлив проблему надмірного навантаження на органи досудового розслідування, що значно ускладнює ефективне здійснення правосуддя.

Професор Руслан Чорнолуцький звернув увагу на брак справедливого діалогу між науковими, державними та нормотворчими інституціями, наголошуючи на потребі налагодження комунікації задля посилення легітимності правових змін.

Соціальний вимір правової допомоги окреслив Сергій Чмут, голова благодійного фонду «Країна наших мрій», який розповів про актуальні юридичні проблеми, з якими стикаються волонтерські організації.

Окремий блок круглого столу був присвячений виступам аспірантів КУП НАН України. З доповідями, зокрема, виступили аспіранти Роман СергієнкоАндрій ХолоденкоРоман Захарчук, Владислав Вишневський, В’ячеслав Лисенко, Сергій Булгаков, Сергій Горовенко.

Студенти КУП НАН України також долучились до обговорень та ставили цікаві питання гостям та науковцям.

За підсумками круглого столу було ухвалено Резолюцію, яка містить рекомендації для органів державної влади, наукових установ та громадських організацій щодо удосконалення правової системи України в умовах воєнного стану.

Більше інформації - на сайті КУП НАН України.

За інформацією КУП НАН України


Установи НАН України, підрозділи, наукові напрями, про які йдеться у повідомленні: