Представники НАН України взяли участь у засіданні Ради з питань відбудови України

24.06.2025

20 червня 2025 року в залі засідань Президії НАН України відбулося перше засідання Ради з питань відбудови України, створеної за ініціативи Українського союзу промисловців і підприємців (УСПП) та Глобальної організації світових лідерів Lives Amplified.

Ініціатива спрямована на формування дієвої багатосекторної платформи, здатної об’єднати ресурси держави, бізнесу, науки та міжнародних партнерів задля відновлення України у воєнний і післявоєнний періоди. З огляду на багаторічну плідну співпрацю між УСПП та Національною академією наук України, а також підписаний раніше Меморандум про співпрацю у сфері створення національної інноваційної системи, представників Академії було запрошено до участі у формуванні фахової експертної команди Ради. Ця команда покликана забезпечити науковий супровід, компетентне інвестиційне представлення України та підготовку пропозицій з реалізації невідкладних проєктів відбудови країни після збройної агресії росії.

Засідання відкрив Голова Ради, президент УСПП Анатолій Кінах.

У роботі засідання взяли участь представники системного українського бізнесу, ділових асоціацій, провідні експерти, науковці НАН України та топових українських університетів. 

З вітальним словом до учасників заходу звернувся віцепрезидент НАН України академік Олег Рафальський. Він акцентував на ключовій ролі науки у процесі повоєнного відновлення держави, підкресливши, що створення міжсекторальної платформи, яка об’єднує промисловців, підприємців, науковців та міжнародних інвесторів, є критично важливим для інноваційного перезавантаження країни. Науковець наголосив, що Національна академія наук України вже має напрацювання, які можуть лягти в основу глибокого осмислення трансформаційних процесів. Водночас проєкт відбудови, за його словами, має враховувати не лише інфраструктурні потреби, а й потребу у фундаментальних змінах у правовій системі, податковій політиці та управлінських моделях.

Серед учасників заходу були й науковці Академії, чия діяльність безпосередньо стосується проблем правового та економічного супроводу процесів відбудови. Зокрема, директор Інституту правотворчості та науково-правових експертиз НАН України доктор юридичних наук Олексій Кот представив доповідь на тему «Правове забезпечення відбудови України», у якій акцентував на необхідності створення чіткої нормативно-правової бази для ефективного реформування та відновлення країни. Він також презентував нещодавно видане монографічне дослідження на цю тему.

У рамках засідання було затверджено Положення про Раду з питань відбудови України, визначено пріоритети її діяльності та обговорено підготовку до наступного засідання, запланованого на вересень 2025 року у Вашингтоні (США). Саме там планується презентувати міжнародним партнерам близько 30 масштабних проєктів загальною орієнтовною вартістю понад 20 мільярдів доларів.