25–26 червня 2025 року у Ґданську (Польща) у межах програми ESPON відбувся семінар «Адаптивна стійкість у прикордонних регіонах», який об’єднав понад 180 учасників – політиків, дослідників і практиків, – щоб обговорити виклики для Європи та концепції стійкості. Україну на цьому заході представляла директорка Інституту географії НАН України член-кореспондент НАН України Євгенія Маруняк.
Програма ESPON (The European Observation Network for Territorial Development and Cohesion) спрямована на здійснення різних видів територіального (просторового) аналізу, що поєднує дослідження з політикою. Серед іншого, йдеться про підтримку політики розвитку Європейського Союзу, зокрема політики згуртованості, допомогу органам державної влади у здійсненні порівняльного аналізу регіонів чи міст, виявленні нових викликів і потенціалу, а також формування векторів розвитку на майбутнє. Набувши членство в ЄС, Україна також зможе отримувати повноцінну підтримку програми. Наразі завершилися три програмні періоди (ESPON-2006, ESPON-2013, ESPON-2020) і триває четвертий (до 2027 року).
Відкриваючи семінар, директор програми ESPON Віктор Шидаровський підкреслив актуальність проблематики програми і цього зібрання для майбутнього Європи.
Виступає Віктор Шидаровський
Крім того, на першій сесії «Регіональна стійкість: політичні перспективи» виступили заступниця державного секретаря Міністерства фондів розвитку та регіональної політики Польщі Моніка Сікора і маршал Поморського воєводства Мечислав Струк. А після відеовиступу генеральної директорки Генерального директорату Європейської Комісії з питань регіональної та міської політики Теміс Христофіду відбулася дискусія щодо політики згуртованості.
Далі учасники засідання заслухали виступи, пов’язаних з економікою знань, територіальною резильєнтністю, окремими проєктами, що виконуються за програмою ESPON.
Другого дня семінар відкрився інтелектуальною дискусією щодо готовності країн ЄС реагувати на глобальні виклики і продовжився у форматі трьох паралельних сесій.
Під час сесії «Резильєнтність східних кордонів» директорка Інституту географії НАН України член-кореспондент НАН України Євгенія Маруняк і голова Комітету просторового розвитку країни при Інституті географії та просторової організації імені Станіслава Лещицького Польської академії наук доктор наук, професор Томаш Коморницький представили спільну доповідь «Резильєнтність і конвергенція: регіони польсько-українського прикордоння». Автори поділилися своїм поглядом на прикордонні регіони з українського та польського боку, порівняли їх за низкою показників (ВВП, зміни чисельності населення, зайнятість тощо) і висвітлили їхнє місце серед інших регіонів ЄС. Окремо було розглянуто питання конвергенції на Сході Польщі та можливість уникнення аналогічних проблем в Україні. Науковці відзначили вплив викликів війни на потенціал співпраці, зокрема і через зміну ролі західних регіонів України у просторовому каркасі держави.
Слайди з презентації до доповіді доктора наук, професора Томаша Коморницького та члена-кореспондента НАН України Євгенії Маруняк
Доктор наук, професор Томаш Коморницький (у центрі) та член-кореспондент НАН України Євгенія Маруняк (праворуч) на сесії семінару «Адаптивна стійкість у прикордонних регіонах»
Член-кореспондент НАН України Євгенія Маруняк у Ґданську
Учасники обговорень підкреслювали важливість трансформації регіональної та секторальних політик у контексті викликів і загроз східного вектору, зокрема спричинених російською агресією.
У завершальній сесії «Шлях вперед» було підкреслено вирішальну роль програми ESPON у наданні допомоги політикам щодо аналізу територіальних аспектів, пом’якшення загроз і розкриття потенціалу, особливо для транскордонної співпраці.
За інформацією Інституту географії НАН України
Фото: espon.ua та Інститут географії НАН України