2–6 червня 2025 року на базі Тернопільського національного медичного університету ім. І.Я. Горбачевського у змішаному форматі (офлайн і онлайн) тривав XVI з’їзд Товариства мікробіологів України ім. С.М. Виноградського – довгоочікувана для фахівців у цій галузі подія, адже попередній з’їзд відбувся ще 2017 року в Одеському національному університеті імені І.І. Мечнікова. Таку тривалу перерву зумовили пандемія ковіду і повномасштабна російсько-українська війна.
Цього року захід організували Товариство мікробіологів України ім. С.М. Виноградського, Інститут мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України, Тернопільський національний медичний університет імені І.Я. Горбачевського і Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка.
До з’їзду, на якому обговорили сучасні проблеми мікробіології, вірусології та імунології, долучилося понад 100 провідних науковців у галузі мікробіології та вірусології з 16 територіальних відділень Товариства, зокрема фахівці Інституту мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України, Інституту молекулярної біології і генетики НАН України (Київ) та Інституту біології клітини НАН України (Львів). Зібрання працювало у форматі пленарних і паралельних секційних засідань, де виголошувались усні та стендові доповіді.
Ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського член-кореспондент НАМН України Михайло Корда, відкриваючи захід, привітав його учасників. А також вручив диплом і мантію почесного професора цього університету директорові Інституту мікробіології і вірусології імені Д.К. Заболотного НАН України академікові НАН України Миколі Співаку.
Радник дирекції Інституту мікробіології і вірусології імені Д.К. Заболотного НАН України академік НАН України Валентин Підгорський, котрий очолював роботу з’їзду – як Президент Товариства мікробіологів України ім. С.М. Виноградського, – який представив доповідь про діяльність і наукові досягнення членів Товариства.
По тому відбулось обговорення доповіді, ухвалення постанови з’їзду, а також вибори Президента і керівних органів Товариства. Новим Президентом Товариства мікробіологів України ім. С.М. Виноградського обрали директора Інституту мікробіології і вірусології імені Д.К. Заболотного НАН України академіка НАН України Миколу Співака.
Далі з’їзд працював за такими напрямами:
- екологія мікроорганізмів і біорізноманітність;
- мікробні біотехнології, нанобіотехнології, біоремедіація;
- медична, ветеринарна мікробіологія і імунологія;
- фізіологія, біохімія, генетика і молекулярна біологія мікроорганізмів;
- вірусологія.
Поряд із класичними й уже давно відомими, проте не менш актуальними проблемами, що стоять перед мікробіологічною наукою та сучасним суспільством, розглядались і нові, сформовані сьогоденням в умовах війни в Україні. Учасники заходу, серед іншого, представили доповіді про негативний вплив воєнних дій на довкілля, зокрема мікробіоту ґрунту, водну й рослинну компоненту екосистем і шляхи їхньої біологічної ремедіації. Обговорювалися також питання етіології гнійно-запальних інфекцій м’яких тканин. Низка виступів стосувалися причин появи та поширення емерджентних вірусних і бактеріальних інфекцій рослин в Україні; мікробних агентів темно-плямистих пошкоджень фресок у Соборі Святої Софії Національного заповідника «Софія Київська» і можливих шляхів захисту цієї пам’ятки архітектури, яка належить до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО; впливу неіонізуючого електромагнітного випромінювання на мікроорганізми; можливості застосування штучного інтелекту в біотехнологіях.
Крім того, учасники з’їзду відвідали анатомічний та патанатомічний музеї, Центр симуляційного навчання й ознайомилися з роботою центральної науково-дослідної лабораторії Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського.
За інформацією Інституту мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України