16 травня 2025 року, напередодні Дня науки в Україні, молоді вчені Відділення літератури, мови та мистецтвознавства (ВЛММ) НАН України з ініціативи Ради молодих учених і Ради випускників Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології (ІМФЕ) ім. М. Т. Рильського НАН України провели науково-просвітницький онлайн-семінар «Актуальні мовознавчі, літературознавчі, народознавчі та мистецтвознавчі дослідження молодих учених: презентація книжкових видань 2022–2025 років».
Засідання модерував заступник голови Ради молодих вчених ВЛММ НАН України, науковий співробітник відділу «Архівні наукові фонди рукописів та фонозаписів» ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України Олександр Головко. Він нагадав, що українські науковці провадять дослідницьку діяльність у складні воєнні часи, і подякував Силам оборони України за їхній щоденний подвиг у боротьбі проти російського ворога. Учасники зібрання хвилиною мовчання вшанували всіх захисників і захисниць, полеглих за волю та Незалежність України.
Надважливу воєнну тематику присутнім представила авторка монографії «Український воїн: суспільний статус і стереотипи сприйняття (1914–2023)» (Львів, 2024), наукова співробітниця відділу історичної етнології Інституту народознавства НАН України Анастасія Кілар. Молода дослідниця коротко окреслила зміст і концепцію книги, присвяченої еволюції соціальних уявлень про українських воїнів зі столітньої перспективи – від національних змагань початку ХХ століття (Українські Січові Стрільці), визвольної боротьби часів Другої світової війни (Українська повстанська армія) до сучасної російсько-української війни, в якій, починаючи з 2014 року, Збройні Сили України захищають суверенітет нашої держави. Дослідження охопило аспекти стереотипів щодо чоловічої мужності на фронті, ролі жінок під час війни та феномену бойового побратимства. Актуальна праця Анастасії Кілар зацікавить не лише професійних дослідників, а й широку громадськість в Україні й за кордоном.
Монографічне дослідження «Києво-Лаврська церковно-мистецька школа XVIII – початку XIX століття: історія, художня спрямованість, майстри» (Київ, 2024) презентував молодший науковий співробітник відділу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України і чинний військовослужбовець Збройних Сил України доктор філософії у галузі культурології Тарас Веремеєнко. Автор розкрив особливості підготовки книги, зокрема опрацювання широкої джерельної бази (архівних документів, альбомів малюнків лаврських учнів-малярів). Науковець описав історію заснування та функціонування потужного художнього осередку України у XVIII – на початку XIX століття, проаналізував лаврські художні твори, визначив їхнє текстологічне навантаження та колористику. Спрямовану на широку аудиторію дослідників і поціновувачів українського мистецтва працю опублікувало Видавництво «Наукова думка» НАН України – за програмою «Наукова книга “Молоді вчені”».
Учасники онлайн-зібрання
Виконувачка обов’язків ученого секретаря ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України кандидат історичних наук Катерина Бех презентувала свою книгу «Міська весільна обрядовість українців: трансформації та тенденції сучасного розвитку (друга половина ХХ – початок ХХІ ст.)» (Київ, 2023), що також вийшла друком у Видавництві «Наукова думка» НАН України за академічною програмою підтримки молодих науковців. Дослідниця підкреслила актуальність цієї праці – як першого комплексного дослідження побутування українських традицій творення нової родини у міському середовищі, де проаналізовано як національну культурну основу весільного ритуалу, так і теперішні західноєвропейські впливи. З історичної перспективи авторка розглянула деструктивні втручання тоталітарної держави у весільну обрядовість радянської доби. У виданні на сучасному етапі підкреслено вплив на міське весілля соціально-комунікаційних ресурсів, різних івент-агенцій, нових форм державної реєстрації актів цивільного стану. Розглянуто особливості укладання шлюбів за умов карантинних обмежень під час пандемії COVID-19. Монографія адресована фахівцям (етнологам, історикам, культурологам) та усім зацікавленим духовною культурою українців.
Свою книгу презентує Катерина Бех
Про свою літературознавчу працю «Дискурс маскулінності у прозі Івана Франка» (Київ, 2022) поінформувала виконувачка обов’язків ученого секретаря Інституту Івана Франка НАН України кандидат філологічних наук Катерина Шмега (книгу молодої вченої теж опублікувало Видавництво «Наукова думка» НАН України). У монографії за допомогою ретельного контент-аналізу прозової творчості Івана Франка вивчено присутню там маскулінність, враховано психобіографію видатного українця та контекст його доби (другої половини ХІХ – початку ХХ століття). Авторка розглянула притаманні Франковим творам соціокультурні ролі чоловічих персонажів, типологізувала їх. Побудована за міждисциплінарним принципом, книга зацікавить філологів, етнологів, істориків, культурологів, мовознавців, фахівців із гендерних студій та інших.
Катерина Шмега розповідає про свою монографію
Представник Ради випускників ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України, директор Центру фольклору та етнографії Київського національного університету імені Тараса Шевченка кандидат історичних наук Володимир Щибря представив підготовлену до цьогорічного Всесвітнього дня вишиванки книжкову новинку – мистецько-етнографічний альбом «Вишиті сорочки Луганщини з колекції Національного музею народної архітектури та побуту України» (Чернівці, 2025), укладену ним спільно із засновницею Всесвітнього дня вишиванки Лесею Воронюк. Науково описані й оцифровані командою упорядників понад 100 одиниць одягу із фондів Музею, що походять зі Сватівського, Сєвєродонецького, Старобільського та Щастинського районів Луганської області, яскраво демонструють питому українськість цього регіону. Видання також має практичне спрямування, адже, крім світлин зразків вбрання, у ньому представлено і схеми вишивки, тож кожен охочий зможе відтворити народну сорочку цього краю.
Володимир Щибря інформує про книжкову новинку до Дня вишиванки
Науковий співробітник відділу соціальної антропології Інституту народознавства НАН України кандидат соціологічних наук Ганна Заремба-Косович ознайомила онлайн-аудиторію із працею «Історія не без нас. Становлення руху за права людей з інвалідністю в Україні» (Київ, 2023), в якій молода вчена брала участь як співукладачка. У виданні на прикладі 27 особистих історій активістів і активісток за права людей з інвалідністю в Україні від кінця 1980-х років і до сьогодні оприявнюється історія громадського активізму, його сучасність і перспективи розвитку в майбутньому. Книга, створена організацією людей з інвалідністю “Fight For Right” за підтримки Українського культурного фонду, буде цікавою науковцям-соціогуманітаріям, представникам правозахисних організацій і громадських рухів, а також широкій громадськості.
Учений секретар Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України кандидат філологічних наук Аліна Гончаренко та молодший науковий співробітник відділу загального мовознавства цієї ж установи доктор філософії у галузі мовознавства Ірина Олександрук розповіли про специфіку укладання «Словника новітніх англізмів» (Київ, 2022), опублікованого у Видавництві «Наукова думка» НАН України. За словами укладачок, ця лексикографічна праця містить близько 4 тисяч слів англомовного походження, що увійшли до активного вжитку в Україні впродовж перших десятиліть ХХІ століття і широко представлені у сферах моди, кулінарії та інформаційних технологій. Дослідниці підкреслили, що видання не є нормативним і не вводить зібрані одиниці до літературного варіанту, а наразі окреслює поточні тенденції їхнього використання і спрямоване на зацікавлений суспільний загал.
Про результати етноархеологічних досліджень інформує Галина Филипчук
Опублікованими у книзі «Язичництво населення давнього Пліснецька (VII—XII ст.)» (Київ, 2023) результатами етноархеологічних досліджень поділилася старший науковий співробітник відділу історичної етнології Інституту народознавства НАН України кандидат історичних наук Галина Филипчук. Учена розповіла про своє зацікавлення тематикою, схарактеризувала структуру й розвиток культового центру, з якого постало величезне слов’янське городище (в околицях сучасного села Підгірці Золочівського району Львівської області). У книзі проаналізовано поховальний обряд корінного слов’янського та прийшлого варязького населення, окреслено питання світогляду, релігії та функціонування інституту служителів культу (жерців), їхньої ролі у житті тогочасної територіальної спільноти.
Монографічне дослідження «Календарна обрядовість українців Бойківщини: осінньо-зимовий цикл (кінець ХІХ – 30-ті рр. ХХ ст.)» (Івано-Франківськ, 2022) представив науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр» ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України кандидат історичних наук Олександр Коломийчук. Науковець наголосив на синтетичному характері своєї книги, адже до неї увійшли як польові матеріали, котрі походять із власне Бойківського етнографічного масиву, так і ті, що їх зафіксував автор на теренах західних і північних воєводств сучасної Республіки Польща від вихідців із Західної Бойківщини. Робота відображає хронологічний зріз осінньо-зимової календарно-обрядової практики українців Бойківщини, що ретранслюється як «живою» народною традицією, так і родинною пам’яттю її представників. Праця адресована всім, хто цікавиться джерелами та ціннісним змістом рідних традицій.
Олександр Коломийчук представляє свою монографію
Автори й укладачі презентованих книг відзначали колосальну підтримку академічного наукового середовища, знання, досвід і поради якого повсякчас сприяли опануванню теоретико-методологічною базою соціогуманітаристики та надихали їх на важливі дослідження.
Наприкінці заходу його модератор, а також голова Ради випускників ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України, старший науковий співробітник кандидат історичних наук Наталія Литвинчук подякували учасникам за опубліковані праці й активну участь у науково-просвітницькому семінарі та побажали їм подальших дослідницьких звершень.
* * *
Бібліографічні описи презентованих книг
1. Бех К. М. Міська весільна обрядовість українців: трансформації та тенденції сучасного розвитку (друга половина ХХ – початок ХХІ ст.). / К. М. Бех / НАН України, ІМФЕ ім. М. Т. Рильського. Київ : НВП «Видавництво “Наукова думка” НАН України», 2023. 160 с. DOI: https://doi.org/10.15407/978-966-00-1896-9.
2. Веремеєнко Т. Р. Києво-Лаврська церковно-мистецька школа XVIII – початку XIX століття: історія, художня спрямованість, майстри / Т. Р. Веремеєнко / НАН України, ІМФЕ ім. М. Т. Рильського. Київ : НВП «Видавництво “Наукова думка” НАН України», 2024. 192 с. DOI: https://doi.org/10.15407/978-966-00-1922-5. URL: https://www.etnolog.org.ua/pdf/stories/monografiji/2024/veremeienko.pdf.
3. Історія не без нас. Cтановлення руху за права людей з інвалідністю в Україні: збірник. Київ : Видавництво, 2023. 268 с. URL: https://ffr.org.ua/wp-content/uploads/2023/11/Elektronna-knyga.pdf.
4. Кілар А. Український воїн: суспільний статус і стереотипи сприйняття (1914–2023). Львів : Інститут народознавства НАН України, 2024. 300 с.
5. Коломийчук О. Календарна обрядовість українців Бойківщини: осінньо-зимовий цикл (кінець ХІХ – 30-ті рр. ХХ ст.). Івано-Франківськ : Симфонія форте, 2022. 376 с., іл. URL: https://www.etnolog.org.ua/pdf/stories/monografiji/2022/kolomyichuk.pdf.
6. Словник новітніх англізмів / Укл. Лесь Белей, Аліна Гончаренко, Марина Ківу, Ірина Олександрук. Київ : Наукова думка, 2022. 320 с. URL: https://drive.google.com/file/d/1EUFAKfLLF-wrhkujkHYO9waijmHFjUqi/view?usp=sharing.
7. Филипчук Г. Язичництво населення давнього Пліснецька (VII—XII ст.) / Г. В. Филипчук / НАН України, Інститут народознавства. Київ : НВП «Видавництво “Наукова думка” НАН України», 2023. 104 с. DOI: https://doi.org/10.15407/978-966-00-1796-2.
8. Шмега К. Дискурс маскулінності у прозі Івана Франка / Г. В. Филипчук / НАН України, Інститут народознавства. Київ : НВП «Видавництво “Наукова думка” НАН України», 2023. 104 с. DOI: https://doi.oig/10.15407/978-966-00-1862-4. URL: http://surl.li/tuucj.
9. Щибря В., Воронюк Л. Вишиті сорочки Луганщини з колекції Національного музею народної архітектури та побуту України. Чернівці : Видиво, 2025. 160 с.
За інформацією ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України