Матеріалознавці Академії провели «День науки для дітей»

27.06.2025

25 червня 2025 року науковці Інституту проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича НАН України провели науково-пізнавальний захід «День науки для дітей», ознайомивши юних відвідувачів і їхніх батьків із досягненнями сучасної науки.

Молодший науковий співробітник відділу фізики і технології фотоелектронних та магнітоактивних матеріалів кандидат фізико-математичних наук Олексій Байбара продемонстрував гостям установи дивовижні експонати з Музею наукових розробок Інституту проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича НАН України, зокрема такі неймовірні винаходи, як рукавички, що не ріжуться ножем, надміцні бронежилети і сучасні протези суглобів. Далі науковий співробітник відділу зносостійких та корозійностійких порошкових конструкційних матеріалів кандидат технічних наук Оксана Барановська провела для малечі захопливу матеріалознавчу вікторину з цікавими конкурсами, які допомогли закріпити нові знання в ігровій формі.

Далі під керівництвом завідувачки відділу функціональної кераміки на основі рідкісних земель доктора хімічних наук Оксани Корнієнко і наукового співробітника відділу функціональної кераміки на основі рідкісних земель доктора філософії з біології Аліси Атаманчук юні дослідники вирушили у приголомшливий світ мікроскопії. У лабораторії діти не лише навчилися працювати з оптичним мікроскопом, вивчаючи клітини цибулі та вишні, а й отримали унікальну нагоду зазирнути у невидимий світ за допомогою електронного мікроскопа, побачивши комах – муху, комара і міль – збільшеними в тисячу разів.

У лабораторії керамічних паливних комірок на дітей чекали завідувач лабораторії кандидат технічних наук Єгор Бродніковський і старший науковий співробітник лабораторії кандидат фізико-математичних наук Дмитро Бродніковський. Вони не лише ознайомили учасників з передовими розробками, а й за допомогою спеціального стенду наочно продемонстрували принцип дії паливних елементів, розповівши про перспективи енергії майбутнього.

Особливе захоплення викликали експерименти з рідким азотом, які діти проводили під керівництвом наукового співробітника відділу спектроскопії поверхні новітніх матеріалів кандидата фізико-математичних наук Івана Лужного та наукового співробітника відділу спектроскопії поверхні новітніх матеріалів кандидата фізико-математичних наук Наталії Денисюк. А під проводом старшого наукового співробітника відділу функціональної кераміки на основі рідкісних земель кандидата хімічних наук Ольги Чудінович юні учасники створили активний мінівулкан, запускали «фараонових змій», спостерігали бурхливу реакцію розкладу пероксиду водню та досліджували зміну кольору природних індикаторів.

На подвір’ї Інституту намалювали, якою вони бачать науку, і весело провели час за іграми просто неба, що їх організували молодший науковий співробітник відділу фізико-хімії і технології наноструктурної кераміки та нанокомпозитів Дмитро Барановський і науковий співробітник відділу реологічних та фізико-хімічних основ технології порошкових матеріалів кандидат технічних наук Олена Макаренко.

Подія завершилася неформальним спілкуванням за смачною піцою та врученням дипломів усім учасникам. Діти отримали також пам’ятні знаки з емблемою Інституту, які виготовив методом 3D-друку старший науковий співробітник відділу фізико-хімії і технології наноструктурної кераміки та нанокомпозитів кандидат технічних наук Сергій Іванченко.

Більше світлин із заходу

За інформацією Інституту проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича НАН України

Фото: Academ.media

Установи НАН України, підрозділи, наукові напрями, про які йдеться у повідомленні: