Як це – бути науковцем під час війни? Як міжнародна наукова спільнота, зокрема європейська, підтримує українських дослідників? Як наука допоможе повоєнному відновленню України? Про все це в інтерв’ю для Європейської Aкадемії (Academia Europaea), розміщеному на сайті її Кардиффського регіонального осередку (Вельс, Велика Британія), розповіла Алла Ємець – член-кореспондент НАН України, член Європейської Академії, завідувач відділу клітинної біології та біотехнології Інституту харчової біотехнології та геноміки НАН України, фахівець з клітинної біології та молекулярної біотехнології.
Як зазначила Алла Ємець, від початку повномасштабного російського вторгнення Європейський Союз та інші країни-партнери підтримують не лише українську армію, а й українську наукову спільноту, зокрема допомагають вченим, які лишилися на Батьківщині, працювати безперервно: «Солідарність з боку колег, грантових інституцій та інших фінансових організацій має величезну цінність для українських науковців у найважчий в історії України час. Це піднімає наш дух і додає сил та віри у боротьбі. <…> Героїзм наших військових та стійкість нашого народу справді заслуговують на повагу. Велике спасибі всім, хто розуміє це і продовжує нас підтримувати».
За словами дослідниці, збереження наукового потенціалу і підготовка нових кадрів для наукової сфери відіграватимуть надважливу роль у повоєнній відбудові України та майбутньому розвитку національної економіки. Наприклад, біотехнології матимуть вирішальне значення для аграрного сектору й охорони здоров’я, а саме – для відновлення постраждалого від бойових дій довкілля (передусім ґрунтів), для сталості сільського господарства в умовах екологічних викликів, у терапії, регенеративній медицині, лікуванні пов’язаних із війною психологічних станів.
«…рано чи пізно війна закінчиться – і ваші життя, добробут нашого народу та процвітання нашої країни будуть у ваших руках, – говорить Алла Ємець, звертаючись до молодих українських науковців, які будують кар’єру в нинішні важкі часи. – Легкого шляху немає – ні на полі бою, ні у лабораторії. Працюйте чесно і віддано. Мрійте, вірте в себе, не бійтеся труднощів і лишайтеся вірними собі за будь-яких обставин. Якщо впали – підведіться та продовжуйте йти. І завжди пам’ятайте: добро переможе зло».
Фото: Віталій Ухов