Навесні 2023 року в межах проєкту «Нове будівництво навчального корпусу та укриття ліцею імені Олександра Цинкаловського Володимирської міської ради по вулиці 20-го липня, 21 у місті Володимирі Волинської області» відбулися наймасштабніші наукові археологічні дослідження за всю історію княжого Володимира. Державне підприємство «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України»» Інституту археології НАН України, Волинський національний університет імені Лесі Українки, Державний історико-культурний заповідник «Стародавній Володимир» і Спілка археологів України спільно виконали цю роботу на замовлення ліцею імені Олександра Цинкаловського.
|
Територія, запланована під будівництво, є частиною Окольного міста й належить до зони археологічно цінного культурного шару згідно з науково-проєктною документацією «Історико-архітектурний опорний план та проєкт зон охорони пам’яток архітектури м. Володимир-Волинський Волинської області», яку розробило ТзОВ «Наукова проєктна компанія «Містобудування історичних і сучасних територіальних об’єднань України»» і затвердило Міністерство культури, молоді та спорту України (наказ № 482 від 03.02.2020 року).
Під час польових досліджень науковці виявили й вивчили:
- історично цінний археологічний культурний шар середньовічного Володимира на площі 1050 м2 (попереднє датування – від ІХ до ХІV ст.);
- 34 археологічні об’єкти (житла, споруди, господарські та побутові ями, окремі печі) хронологічним відрізком побутування попередньо від ІХ до ХІV ст.;
- виразну колекцію рухомого археологічного матеріалу від ІХ до ХІV ст., яка має визначну наукову, історичну та музейно-експозиційну цінність.
Серед індивідуальних знахідок археологи особливо відзначають:
- колекцію таврованих тризубом денець давньоруського посуду;
- колекцію свинцевих митних пломб «дорогочинського типу» та заготовок для пломб і булл;
- колекцію імпортних амфор візантійського походження;
- колекцію металевих і кістяних стріл;
- ніж «вікінга» – унікальний зразок особистого ножа варяга-дружинника.
За інформацією Волинської археологічної експедиції