Цьогоріч, попри війну, в Черкасах поновились археологічні дослідження, що їх виконує Черкаська експедиція Інституту археології НАН України на чолі зі старшим науковим співробітником відділу археології Криму та Північно-Західного Причорномор’я цього Інституту кандидатом історичних наук Дмитром Куштаном.
Археологи Академії проводять розкопки на території черкаського Подолу.
За словами Дмитра Куштана, це перші масштабні дослідження в межах «Нижнього міста» поблизу Замкового узвозу (між «литовським» замком на Дзеленьгорі та «польським» – на місці Пагорба Слави). Серед матеріалів, знайдених тут у серпні 2022 року і датованих орієнтовно XVI–XVIII століттями, – уламки посуду, монети Речі Посполитої, московського царства та російської імперії, а також серія християнських поховань, пов’язаних із розташованою поруч Свято-Троїцькою церквою (друга половина XVII – середина ХІХ століть).
 Перстень-печатка «Соломонів суд» із Черкас (XVIII століття) |
Під час розкопок на території так званого черкаського Подолу вчені виявили також цікаву знахідку в межах культурного шару пізньосередньовічно-ранньомодерного міста – металевий перстень-печатку. Його виготовлено з міді, поверхню вкрито позолотою. Щиток – округлий, суцільний із дужкою. На пласкій поверхні щитка ювелір вигравіював матрицю-негатив печатки, яка зображує сцену за участі групи людей, поміщену в округлу рамку. Гравіювання доволі схематичне, а проте археологам вдалося «дешифрувати» зображення на печатці – це біблійний сюжет «Соломонів суд» («Перша книга царів», 3:16-28).
 Матриця знайденого в Черкасах персня-печатки з сюжетом «Соломонів суд» (XVIII століття) |
 Відбиток матриці персня-печатки з Черкас |
Праворуч на відтиску печатки – велика фігура людини в короні. Це цар Соломон із піднесеними догори руками, який сидить на троні (коло голови літера «С» – «Соломон»). Перед царем, майже в центрі композиції, стоїть воїн, однією рукою занісши над собою меча, а іншою – тримаючи немовля за ногу. З протилежного боку від воїна – фігура жінки, яка одну руку простягнула до царя та воїна. Інша жінка у благальній позі припала до ніг царя.
Коротко нагадаємо історію про справедливий суд старозавітного іудейського царя Соломона, яка пояснює це зображення. Якось до царя Соломона звернулися дві жінки-блудниці. Обидві вони мешкали в одній оселі й мали немовлят. Одна дитина померла, а її мати підмінила немовлят, залишивши собі живого. Щоби вирішити суперечку і з’ясувати, котрій із матерів належить живе немовля, мудрий цар Соломон наказав своєму воякові розрубати дитину навпіл. Перша жінка сказала: «Рубайте, щоб не дісталося ні їй, ні мені», – а друга благала, щоб дитину віддали першій жінці. Зрозумівши, що остання і є справжньою матір’ю немовляти, Соломон віддав їй дитину.
Цей сюжет був доволі популярним у мистецтві Старого Світу протягом тривалого часу – від готики (XIV століття) аж до романтизму (початок XIX століття). Крім фресок, картин, гравюр, скульптур, він побутував і у сфрагістичній культурі – прикрашав матриці печаток. Про це свідчать десятки перснів-печаток із сюжетом «Соломонів суд», які зазвичай датуються кінцем XVII – XVIII століттями. Вони мають різні якості виконання й ступінь деталізації, але характеризуються доволі усталеною композицією, подібною то тієї, що й на персні з Черкас.
 Мініатюра «Соломонів суд» зі Всесвітньої хроніки Фульдського абатства (близько 1350–1375 років) |
Достеменно не відомо, кому належала ця знахідка. Вочевидь, його міг собі замовити хтось із містян, що не мав змоги похизуватись іменною печаткою з родовим шляхетським гербом, але дуже хотів на шляхетський штиб завіряти свій підпис або кореспонденцію восковою чи сургучевою печаткою. З огляду на сюжет – справедливий суд, – власник такого персня міг мати стосунок до суддівства та юриспруденції.
«Практично вся територія Старого міста [Черкас] як нагорі, так і на Подолі, – це дуже цікава і перспективна територія для археологічних досліджень», –
говорить кандидат історичних наук Дмитро Куштан. На жаль, зараз розкопки на Замковому узвозі ускладнюють ґрунтові води, але вчені продовжують роботи. Після опрацювання знахідок з цієї місцевості їх передадуть до черкаських музеїв.
 Керівник археологічних розкопок у Черкасах Дмитро Куштан (скріншот: vikka.ua) |
Новини черкаських ЗМІ з місця розкопок:
За інформацією Інституту археології НАН України