Проведені науковцями Інституту молекулярної біології і генетики (ІМБГ) НАН України останні дослідження зразків, взятих у хворих на коронавірус з різних регіонів, дають підстави стверджувати, що в Україні цілковито панує Дельта штам вірусу SARS-CoV-2.
Майже у 60% зразків – «материнський» варіант Дельти B.1.617.2, т. зв. індійський. Водночас вчені виявили ще 10 інших варіантів штаму Дельта, які походять з США, Великої Британії та інших країн Європи, а також з Африки.
У жовтні науковці ІМБГ дослідили 75 зразків, зібрані Центром громадського здоров’я МОЗ України наприкінці вересня (з Черкаської обл. – 5 зразків; Чернівецької – 1; Івано-Франківської – 13; Київської -1; Львівської – 7; Полтавської – 9; Рівненської – 6; Тернопільської – 4; Запорізької – 2, м. Сєвєродонецьк, Луганщина – 27). Дослідження проведено на замовлення Ради національної безпеки та оборони України.
Зауважимо, що у червні-серпні 2021 р. штам Дельта було виявлено лише у половини досліджуваних зразків, решта – штам Альфа, т.зв. британський, який почав широко розповсюджуватися на початку 2021 року.
«Мутовані варіанти штаму Дельта відрізняються критичними змінами у ділянках вірусу, що відповідають за швидкість розмноження вірусу в клітині та реактивність імунної системи людини. Тобто вони швидше розповсюджуються. Існуючі вакцини дієві проти цих штамів, – пояснює керівник проєкту, директор Інституту молекулярної біології і генетики академік Михайло Тукало. – Закликаю всіх якомога швидше вакцинуватися».
Науковці ІМБГ єдині в Україні вивчають мутації коронавірусу за допомогою методу секвенування нового покоління. Це стало можливим завдяки отриманому науковцями гранту від Національного фонду досліджень України та реагентам, закупленим Всесвітньою організацією охорони здоров’я.
В ІМБГ секвенують коронавіруси впродовж останніх 8 місяців. Нагадаємо, ще в лютому 2021 р. науковці Інституту вперше в Україні детектували спалах штаму Альфа на (Івано-Франківщині), а в червні цього року – появу нового штаму Дельта (у Києві та на Закарпатті).
Загалом від лютого 2021 р. до сьогодні науковці ІМБГ проаналізували 159 зразків вірусу SARS-CoV-2, взятих у хворих віком від 13 до 85 років. Майже всі ці пацієнти (95,6%) були госпіталізовані з середньою та важкою формою ковіду.
Геномні послідовності зразків SARS-CoV-2, які мали найкращу якість відповідно до міжнародних стандартів (138 зразків), після біоінформатичної обробки додано до міжнародної бази данихGISAID, тепер вони доступні науковій спільноті для подальшого аналізу (https://www.gisaid.org).
Докладніше на сайті Інституту За інформацією Інституту молекулярної біології і генетики НАН України