Сьогодні виповнюється 80 років академіку НАН України Вячеславу Кошечку

22.06.2026

22 червня 2026 року виповнюється 80 років члену Президії Національної академії наук України, почесному директору Інституту фізичної хімії ім. Л.В. Писаржевського НАН України доктору хімічних наук, професору, академіку НАН України Вячеславу Григоровичу Кошечку.

В.Г. Кошечко у 1969 році закінчив хімічний факультет Ужгородського державного університету. Уся його наукова діяльність пов’язана з Інститутом фізичної хімії ім. Л.В. Писаржевського НАН України, в якому він працює від 1971 р., пройшов шлях від аспіранта до директора Інституту. Впродовж останніх 10 років обіймав посаду віцепрезидента НАН України.

В.Г. Кошечко – видатний вчений в галузі фізичної та фізичної органічної хімії. Його наукові праці охоплюють широкий спектр проблем сучасної хімії – питання теорії хімічної будови і реакційної здатності, кінетики і механізмів реакцій, органічної електрохімії, міжмолекулярних взаємодій, гомогенного каталізу, властивостей і поведінки інтермедіатів хімічних перетворень. Значну увагу в останні роки вчений приділяє дослідженням у галузі фізичної хімії функціональних наноматеріалів, зокрема двовимірних структур і нанокомпозитів на їхній основі. Науковий доробок В.Г. Кошечка складають понад 500 наукових праць, 4 монографії та близько 50 патентів України та зарубіжних країн.

В.Г. Кошечку з колегами належить пріоритет у відкритті ряду принципово нових ефектів і явищ в галузі будови та реакційної здатності вільних радикалів – одноелектронних окисно-відновних процесів, виникнення електрорушійної сили та електричного струму в реакціях вільних радикалів, гомогенного каталізу різних хімічних та електрохімічних процесів вільними радикалами та іон-радикалами; здатність одних «малих» молекул каталізувати перетворення інших тощо. Він заклав фундаментальні основи нових актуальних наукових напрямів – фізичної хімії гетероатомних катіон-радикалів, електрохімічної функціоналізації органічних субстратів «малими» молекулами (CO2, СО, NO, SO2, CS2, H2S), фізичної хімії наноструктурованих систем і нанокомпозиційних матеріалів (у тому числі графенів та графеноподібних двовимірних структур).

Вагомий внесок зроблено В.Г. Кошечком у створення низки інноваційних науково-технічних розробок для провідних галузей промисловості, оригінальність та пріоритетність яких визнана патентними відомствами багатьох країн: США, Європи, Німеччини, Великобританії, Японії, Китаю та ін. Він разом з колегами розробив нові літієві джерела струму подвійного призначення, високочутливі магнітометри для аерогеологорозвідки, які впроваджено в серійне виробництво в Україні. Під його керівництвом та безпосередньою участю створено високоефективні електроліти, катодні матеріали та нанокомпозити для акумуляторних систем та низькотемпературних паливних елементів, нові хімічні та електрохімічні методи одержання цілого ряду комерційно важливих органічних сполук. Він розвинув оригінальні механо-, електро- та сонохімічні методи одержання наноструктурованих електропровідних полімерів, графену, графеноподібних MoS2, WS2, BN, германану, неорганічних та гібридних перовськітів і нових функіональних нанокомпозитів на їх основі - перспективних матеріалів для потреб сучасної техніки: суперконденсаторів, фотокаталізаторів, електрокаталізаторів, сенсорів та світловипромінюючих пристроїв.

В.Г. Кошечко має широкі міжнародні зв’язки з різними науковими центрами з виконання спільних наукових проєктів в рамках таких Європейських програм, як РЕСО, INTAS, COST, НТЦУ та ін., а також контрактів з крупними зарубіжними фірмами (Thomas De La Rue, General Motors та ін.)

Поряд із плідною науковою діяльністю В.Г. Кошечко здійснює велику науково-організаційну роботу. У 2008–2024 роках (впродовж 16 років) він очолював Інститут фізичної хімії ім. Л.В. Писаржевського НАН України (нині – почесний директор Інституту), забезпечуючи розвиток провідної наукової установи України у сфері фізичної хімії. У 2015–2025 роках обіймав посаду віцепрезидента НАН України, а з 2025 року є членом Президії НАН України. Бере активну участь у формуванні державної наукової політики, роботі Комітету з Національної премії України імені Бориса Патона, експертних рад, науково-технічних програм, міжнародних наукових організацій. В.Г. Кошечко - головний редактор журналу «Теоретична та експериментальна хімія», який індексується міжнародними наукометричними базами даних Scopus та Web of Science, працює в складі редакційних колегій ряду фахових видань.

За видатні наукові досягнення та значний внесок у розвиток української науки В.Г. Кошечко відзначений високими державними та науковими нагородами, серед яких звання заслуженого діяча науки і техніки України, Державна премія України в галузі науки і техніки, премії ім. Л.В. Писаржевського та ім. О.І. Бродського НАН України, ордени князя Ярослава Мудрого ІІІ-V ступенів, Почесна Грамота Кабінету Міністрів України, відзнаки Міністерства освіти і науки України та НАН України.

За інформацією Відділення хімії НАН України

Установи НАН України, підрозділи, наукові напрями, про які йдеться у повідомленні: