Останнім часом у соціальних мережах було поширено відверто неправдиву та викривлену інформацію щодо майна Національної академії наук України, а також абсолютно необґрунтовані і голослівні звинувачення на адресу окремих членів Академії.
Вважаємо за необхідне коротко відповісти на ці закиди та захистити репутацію, честь та гідність НАН України, її наукових установ та працівників.
1. Директора Лікувально-профілактичного комплексу «Феофанія» НАН України (далі – ДП ЛПК «Феофанія») О.А. Демченка було звільнено через кричущі зловживання та порушення на посаді, які були виявлені спеціально створеною Президією НАН України Комісією для перевірки діяльності цієї установи.
Як з’ясувалося, О.А. Демченко протиправно передав будівлю санаторію своєму племіннику у довгострокову оренду до 2030 року, фактично перетворивши його на приватний готель. Оголошення про діяльність цього готелю можна було знайти на відомому сайті з пошуку житла booking.com.
О.А. Демченко перешкоджав роботі Комісії, відмовляючись надавати фінансові документи. А після офіційного звільнення незаконно проник до будівлі санаторію й виніс всі установчі документи ДП ЛПК «Феофанія», печатки, штампи, бухгалтерську документацію, кадрові документи, що зафіксовано камерами відеоспостереження й інформація про це передана до поліції, яка внесла ці відомості до ЄРДР.
На даний час ДП ЛПК «Феофанія» має мільйонні борги по сплаті комунальних послуг, податків тощо, а сама будівля санаторію знаходиться під податковою заставою.
Тому інформація про начебто рейдерське захоплення будівлі санаторію академіком НАН України В.Г. Радченком є очевидною неправдою. Цю будівлю ще в 2018 році рішенням Бюро Президії НАН України передано на баланс Державної установи «Інститут еволюційної екології НАН України», яку очолює академік В.Г. Радченко, а О.А. Демченко спромігся протиправно передати більшу частину цієї будівлі у довготривалу оренду. Саме завдяки зверненням колективу Державної установи «Інститут еволюційної екології НАН України» та його директора рішенням Президії НАН України було здійснено заходи з повернення нерухомого майна у державну власність.
2. Щодо звинувачення академіка НАН України В.Г. Радченка нібито в «дерибані» території парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва «Феофанія», то це є відвертим наклепом. НАН України офіційно заявляє, що за часів його директорства межі парку не змінювались і жодного клаптику парку нікому не було передано. Більш того, незважаючи на перепони з боку місцевих чиновників В.Г. Радченко зміг належним чином зареєструвати всі 10 земельних ділянок парку, які закріплені за Державною установою «Інститут еволюційної екології НАН України», а це в свою чергу має унеможливити брудні оборудки з цими державними земельними ділянками.
Оскільки заходи з утримання парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва «Феофанія» не фінансуються державою, то було встановлено плату за відвідування парку, а кошти, отримані від продажу квитків, відповідно до чинного законодавства, йдуть не в чиїсь кишені, як висловлюються деякі дописувачі у facebook, а на утримання парку та догляд за ним.
3. Щодо земельної ділянки у Голосіївському районі, що розташована поряд з парком-пам’яткою садово-паркового мистецтва «Феофанія» і на якій було розташовано горіховий сад, то НАН України заявляє, що ця земельна ділянка не входила до складу парку і не обліковувалась на балансі Державної установи «Інститут еволюційної екології НАН України». Відповідно до Рішення Виконавчого Комітету Київської міської ради депутатів трудящих від 29.07.1958 №1283 «Про відвід земельної ділянки Інституту Ботаніки Української академії наук УРСР» Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України було виділено земельну ділянку площею 35,0 га у Феофанії в Московському районі під будівництво житлового будинку. На підставі цього рішення земельна ділянка під горіховим садом до 2001 року перебувала у розпорядженні зазначено інституту. На цій ділянці проводилися дослідження горіхових дерев, але згодом ця робота була припинена, а ділянка передана до Державного заповідного господарства «Феофанія», яке не вживало жодних заходів із догляду за деревами.
Результати обстежень КП «КИЇВЗЕЛЕНБУД», Державного управління екоресурсів в м. Києві, Комунального підприємства утримання зелених насаджень Голосіївського району м. Києва, проведені у 2006 році виявили значну кількість мертвих горіхових дерев, та було встановлено, що ділянка заросла іншими деревами, про що є відповідний акт.
У 2016 році Рішенням Київради від 21.07.2016 №827/827 «Про затвердження детального плану території в районі вулиць Академіка Заболотного, Академіка Лебедєва та Метрологічної у Голосіївському районі м. Києва» була визначена під забудову висотними будинками та передана НАН України.
З метою уберегти надбання науковців, які працювали над створенням видового та сортового різноманіття горіхового саду, дирекція Державної установи «Інститут еволюційної екології НАН України» звернулася до Національного дендрологічного парку «Софіївка» НАН України, які взяли живці різних сортів із тієї незначної кількості дерев горіхів, що ще залишалися живими, для щеплення на горіхових деревах дендропарку. Також проведено щеплення на горіхи, що ростуть на території парку, та перенесено понад 50 виявлених самосівних горіхів. Повідомляємо, що за результатами проведених висококваліфікованими фахівцями Інституту обстежень стану горіхових дерев на території саду у 2014 р. нараховувалось 121 мертве дерево, у 2016 р. – вже 198 фактично нежиттєздатних дерев, значна частина решти дерев були сильно пошкоджені й хворі.
Тож, вчені НАН України та керівництво Державної установи «Інститут еволюційної екології НАН України» доклали багато зусиль аби вберегти горіховий сад.
Зважаючи на вище викладене, Національна академія наук України закликає шановних активістів та захисників навколишнього середовища дотримуватися відповідальної поведінки та коректних висловлювань, а журналістів – до дотримання професійних стандартів журналістської етики. Також звертаємо увагу, що поширення брехливої інформації є протиправними діями, за які може бути притягнуто до юридичної відповідальності.