Старший науковий співробітник Інституту фізики НАН України кандидат фізико-математичних наук Антон Сененко основним здобутком, вважає оголошення перших конкурсів Національним фондом досліджень, що, на його думку, стане запорукою прогресу української науки.
Ще одним неймовірно важливим досягненням стала розробка ПЛР- та ІФА-тестів для діагностики коронавірусу. На початку розгортання пандемії коронавірусу в Україні, навесні 2020 року, науковці з Інституту молекулярної біології та генетики НАН України розробили тест-системи діагностування коронавірусу методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР).Старший науковий співробітник Інституту молекулярної біології та генетики НАН України доктор біологічних наук Оксана Півень щодо цього зауважує: «Метод ґрунтується на виявлені нуклеїнових кислот вірусів (ДНК або РНК) або інших патогенів. Для цього потрібна реакційна суміш із ферментом полімеразою, прилад, навчений персонал та, найголовніше, специфічні праймери, які підібрані і сконструйовані для розпізнавання виключно вашого патогену. У нашому випадку коронавірусу ПЛР-тест потребує трохи часу і обладнаних, укомплектованих лабораторій. Проте він дає точну відповідь: інфікований пацієнт чи ні, навіть якщо у нього ще не має або і взагалі немає симптомів».
Також українські науковці створили універсальний антисептик на основі срібла. Учені Інституту фізики НАН України розробили та впровадили у виробництво інноваційну технологію виготовлення метал-водо-полімерного нанокомпозиту із властивостями антисептика широкого спектра дії. Створені на основі цього нанокомпозиту медичні вироби пройшли державну сертифікацію та добре зарекомендували себе не тільки у лікуванні ран та опіків, але і як ефективний засіб захисту від зараження бактеріальними і вірусними інфекціями, серед іншого й COVID-19. Частинки срібла розміром у 10 нм є найсильнішим із відомих «м’яких» (таких, що не подразнюють) антисептиків, які діють на всі види одноклітинних мікроорганізмів. Причому бактерії не пристосовуються до наносрібла, як це відбувається із антибіотиками. Працює принципово інший механізм бактерицидного впливу, який є дієвим і щодо вірусів герпесу, гепатиту В, СНІДу. Українські вчені стверджують, що наночастинки срібла у руйнівний спосіб впливають і на spike-структури коронавірусів, значно знижуючи їхню здатність проникати до клітин людського організму.
Науковці Донецького фізико-технічного інституту імені Галкіна НАН України спільно з колегами з Університету Монаша (Австралія), Інституту колоїдів та інтерфейсів Макса Планка (Німеччина) та Інституту нанотехнологій Технологічного інституту Карлсруе (Німеччина) запропонували новий підхід до створення внутрішніх архітектур у металевих матеріалах, який назвали літоміметикою. Цей підхід ґрунтується на тому, що інтенсивна пластична деформація (ІПД) – крутіння під високим тиском, рівноканальне кутове пресування, ґвинтова екструзія (протискування матеріалу через формувальний отвір у матриці – ред.) та інше – забезпечує міцне з’єднання компонентів композиції між собою і контрольоване формування у ній мультимасштабних структур, схожих на ті, що утворюються у літосфері Землі. «На нижньому масштабному рівні утворюються наноструктури, головним елементом яких є нерівноважні висококутові межі зерен завширшки близько 1 нм. На проміжних масштабних рівнях – із характерним розміром елементів 1-100 мкм – формуються мезоструктури, подібні до тих, що спостерігаються в літосфері Землі: будини, вихори, складки тощо. Звідси й назва нового підходу – літоміметика, тобто наслідування (від латинського «mimesis») літосфери», – пояснюють учені. Із застосуванням цього підходу можна створювати нові високоміцні, високопластичні, біосумісні матеріали.
Науковці Українського гідрометеорологічного інституту (УкрГМІ) ДСНС України та НАН України розробили методику геокодування даних із супутників щодо викидів тепла з метою отримання відомостей про географічні об’єкти, на території яких зафіксовано ці викиди, а також оригінальну методику виявлення лісових та інших потенційно небезпечних пожеж. На основі цих методик створено картографічно-аналітичну систему моніторингу викидів тепла та виявлення потенційно небезпечних пожеж, яка успішно пройшла випробування і використовується в оперативній діяльності Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
Інститут біохімії імені Палладіна НАН України розробив метод оцінки токсичного впливу аерозолю, що утворюється при згорянні органічних речовин, що важливо для методології його моніторингу та сенсингу у навколишньому середовищі, а також шляхів його нейтралізації. Проведено експериментальне дослідження факторів та визначення показників, які істотно детермінують токсичність аерозолю. Проведено дослідження оксидативного стресу за дії частинок препарату. Проведений аналіз впливу розміру, форми та структури мікро- та нанорозмірних частинок на їхню токсичність. Оцінена токсичність препаратів реального диму з використанням біологічних об’єктів, розроблено методологію сенсингу та визначення істотних характеристик, які визначають токсичність твердих частинок. Учені визначили механізми розвитку нейротоксичності при дії стійких органічних забруднювачів і показали, що частинки препарату аерозолю пластикового диму здатні призводити до дисбалансу процесів збудження/гальмування у центральній нервовій системі людини. Робота проводилася у рамках виконання Цільової програми наукових досліджень «Аерокосмічні спостереження довкілля в інтересах сталого розвитку та безпеки як національний сегмент проєкту Горизонт-2020 ERA-PLANET».
Докладніша інформаціяЗа інформацією «Радіо Свобода»