22 вересня 2023 року в Інституті біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України відбудеться чергове засідання міждисциплінарного загальноакадемічного семінару у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології».
Доповідь «Органічний синтез як інструмент для біомедичних досліджень» виголосить завідувач відділу медичної хімії Інституту органічної хімії НАН України, професор кафедри супрамолекулярної хімії Інституту високих технологій Київського національного університету імені Тараса Шевченка, науковий консультант компанії ТОВ «НПВ «Єнамін»» доктор хімічних наук Дмитро Волочнюк.
Початок заходу – о 10:30 (орієнтовна тривалість – 2 години).
Адреса: Київ, вул. Леонтовича, 9, Актова зала Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України.
Посилання для дистанційного долучення до семінару:
https://meet.google.com/wuj-hofh-rejДоктор хімічних наук, професор Дмитро Волочнюк |
Авторські тези доповіді
Ранні стадії розроблення нових лікарських препаратів (early drug discovery) критично важливі для всього процесу їх створення, оскільки ймовірність винаходження нової молекули, перспективної для практичного використання, залежить від властивостей та синтетичної доступності знайдених первинних біологічно активних речовин (так званих «хітів») та їхніх аналогів. Успішність створення хітів, своєю чергою, залежить від кількості сполук, придатних для початкових досліджень, які (сполуки) є у розпорядженні хіміків. Отже, створення синтетично доступного «хімічного простору» різноманітних органічних сполук із заданими фізико-хімічними характеристиками як джерела згаданих хітів є нагальною проблемою та важливою задачею сучасної фармацевтичної індустрії. Попри бурхливий розвиток органічної хімії, дизайн сполук із потрібними фізіологічними властивостями та їх синтез досі є обмежувальними стадіями розроблення нових лікарських засобів. Це пов’язано з тим, що пошук нових препаратів, їх розроблення й виробництво висуває до їхньої будови й отримання специфічні вимоги: не кожну хімічну сполуку і не кожну реакцію можна ефективно використати в цьому процесі. Останнім часом саме такі вимоги суттєво впливають на органічну хімію як галузь науки, а відкриття нових біологічно активних сполук є однією з основних рушійних сил її розвитку. Загалом синтетичні проблеми такого штибу розв’язують у контрактних дослідницьких організаціях (contract research organization – CRO), тож інформацію про розв’язані там фундаментальні та прикладні проблеми не публікують у науковій літературі через конфіденційність одержаних результатів. Однак деякі загальні підходи, розроблювані у цих організаціях, все ж потрапляють до наукової літератури.
На семінарі обговорюватиметься практична реалізація сучасних концепцій органічного синтезу – комбінаторного синтезу; синтезу, спрямованого на різноманіття (Diversity Oriented Synthesis – DOS); лідер-орієнтованого синтезу (Lead Oriented Synthesis – LOS); дизайну та синтезу будівельних блоків (Building Blocks – BB). Завдяки таким фундаментальним та прикладним дослідженням в Україні розроблено інтегрований цикл для early drug discovery, впроваджений компаніями НВП «Єнамін» і НВП «Укроргсинтез». Це дало змогу створити у нашій країні найбільшу в світі колекцію скринінгових сполук (4 мільйони) та будівельних блоків (330 тисяч). Крім того, створено унікальний продукт REAL Database – валідований хімічний простір із 6 мільярдів хімічних сполук – і REAL Space, що налічує понад 44 мільярди хімічних сполук. Цей продукт довів свою ефективність у віднайденні сполук-хітів методом ультрафаст-докінгу щодо складних біологічних мішеней, які неможливо було проаналізувати класичними методами.
Довідково
Міждисциплінарний загальноакадемічний семінар у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології» започатковано на базі Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України відповідно до Постанови Президії НАН України № 134 від 22 березня 2023 р.
Мета семінару – періодичне заслуховування й обговорення наукових доповідей, присвячених застосуванню сучасних експериментальних і теоретичних методів хімії, фізики й математики для розв’язання нагальних проблем сучасної біології, зокрема у галузі біохімії, біофізики, молекулярної та клітинної біології, біоенергетики, геноміки, медичної біології, фармакології, нанобіотехнології, системної та синтетичної біології.
Семінар унеобхіднений прогресом таких «перехресних» наук і наукових напрямів, як біофізична хімія, фізична біохімія, хімічна біофізика, біохімічна фізика, фізико-хімічна біологія, фізика живого, математична біофізика, теоретична біологія, біоінформатика, штучний інтелект в біології та медицині тощо.
Засідання семінару щомісяця відбуваються в Актовій залі Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України (Київ, вул. Леонтовича, 9). Долучитися до семінару можна також в онлайн-режимі. «Двері» семінару відкриті не лише для науковців Національної академії наук України та працівників і студентів українських закладів вищої освіти, а й для всіх охочих.
Наступне засідання семінару заплановано на жовтень 2023 року.
Пропозиції щодо виступів із доповідями (обсяг тез доповіді – 1–2 сторінки) надсилайте, будь ласка, на електронні скриньки керівника семінару – заступника директора з наукової роботи Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, завідувача відділу біохімії м’язів цього Інституту академіка Сергія Олексійовича Костеріна: kinet@biochem.kiev.ua ; kosterin.serg@gmail.com
За анонсами засідань семінару стежте також
на сайті Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України.За інформацією Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України