На шпальтах українського науково-популярного журналу "The Universe. Space. Tech" вийшла публікація, присвячена найбільшому астрономічному інструменту України – системі радіоінтерферометрів УРАН (Український радіоінтерферометр Академії наук).
Система складається з найбільшого декаметрового радіотелескопа світу УТР-2 та чотирьох обсерваторій (УРАН-1 — УРАН-4), розкиданих по різних куточках України. Кожна з них являє собою антенне поле з майже сотні чи сотень схрещених диполів, що працюють як один інструмент. А всі разом вони здатні працювати у режимі інтерферометра. В цьому випадку кілька сигналів від телескопів, що розташовані на відстані сотень кілометрів один від одного, «складаються» (точніше, помножуються і складаються), дозволяючи отримати дані, які міг би зібрати інструмент набагато більших розмірів.
Про те, як працюють ці радіотелескопи, які дослідницькі задачі дозволяють виконувати та яке майбутнє у системи УРАН журналістам видання розповів директор Радіоастрономічного інституту НАН України член-кореспондент НАН України Вячеслав Захаренко. Особливу ж увагу він акцентував на важливості якнайшвидшого відновлення найбільшого радіотелескопа УТР-2 на Харківщині, який побував під російською окупацією та був пограбований і зруйнований.
Деталі дізнавайтеся з
ПОВНОЇ ВЕРСІЇ ПУБЛІКАЦІЇДжерело: інтернет-сайт журналу “The Universe. Space. Tech”, допис від 07.09.2023 р.