Яким українське суспільство стає у війні на виснаження? Чи нормалізує воно цю війну? Чому українці, попри все, оцінюють своє суспільство як справедливіше, ніж раніше? Про все цев інтерв’ю виданню «NV»розповів директор Інституту соціології НАН України член-кореспондент НАН України Євген Головаха, коментуючирезультати найсвіжішого з традиційних соціологічних моніторингів «Українське суспільство»,яке Інститут регулярно здійснює з 1992 року. Ілюстрація: tubik.arts (джерело: dribble.com) |
Учений зазначив, що зміни настроїв в українському суспільстві мають хвилеподібну природу, та констатував, що порівняно з 2021 роком сталися дивовижні зміни. По-перше, суспільство консолідувалося за багатьма напрямами – так, як консолідується фортеця в облозі. По-друге, є та міцніє віра в перемогу. «І, що дуже важливо, зберігається консолідація щодо уявлення про те, що таке перемога. Майже 85% українців вважають, що перемога – це вихід на кордони 1991 року», – зауважує Євген Головаха. По-третє, за його словами, попри всі труднощі й проблеми, більшість українців вважають, що справи в державі розвиваються правильно.
За півтора року українці не так призвичаїлись, як адаптувались до війни, підкреслив дослідник, бо вони психологічно адаптивніші, ніж, скажімо, росіяни, які, навпаки, нормалізували війну. Спостерігаються й постадаптивні тенденції: українці не лише згодні зменшити свої фінансові очікування, а й потроху почали збільшувати власні матеріальні запити.
У політичному аспекті за допомогою тесту «Образ держави» соціологи з’ясували таке: загальна позитивна оцінка держави у свідомості українців дуже суттєво зростала 2022 року, а за останні півроку – погіршилась. У листопаді 2021 року функціонування держави в Україні позитивно оцінювали лише 32% опитаних, негативно — 67%. 2022 року роботу держави позитивно оцінювала майже половина (47%) опитаних. А вже у червні 2023 року позитивних оцінок загалом лише 22%, а негативних – майже 40%. «Моя гіпотеза в тому, що люди зачекалися позитивної інформації щодо війни з Росією. В їхньому уявленні ситуація загальмувалась, а українці не хочуть нормалізації війни, і вони в такий спосіб адресують свій запит до держави: робімо щось, аби ситуація поліпшувалася», – говорить Євген Головаха. В ідеологічному аспекті соціологи фіксують радикалізацію політичної свідомості в умовах війни: лібералами себе вважають 6% респондентів, націоналістами – 19%, що є для України історичним максимумом.
Учений також поділився думками щодо того, чи загрожує Україні так звана «орбанізація» (йдеться про настрої ресентименту, які можуть з’явитися в українців, якщо не вдасться, наприклад, звільнити всі наші території, – подібно до того, як такі настрої підігріває прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, ностальгуючи за втраченими після Другої світової війни територіями своєї країни): «…тут уже справа за державою: чи зможе вона ці почуття спрямувати в демократичне русло – відбудовувати країну, почуватися частиною Європи, докладати всіх зусиль для повернення втраченого; чи підемо шляхом розуміння себе як найбільш ошуканих і тому обраних торувати свій власний автономний шлях, дуже складний і загрозливий шлях. Тому для нас така важлива перемога».
Як розповів член-кореспондент НАН України Євген Головаха, соціологи дослідили три основні типи справедливості, характерні для будь-якого суспільства – утилітарний («треба забезпечити найкраще життя якомога більшій частині українців навіть ціною погіршення життя меншої частини»), лібертаріанський («хто зміг собі забезпечити найкраще життя, той його і має отримати») і меритократичний («створення умов, за яких люди отримують блага, посідають місце в суспільстві залежно від своїх здібностей і досягнень»), та виявили, що українцям імпонує (і переважає у них) меритократичний тип справедливості, а порівняно з вереснем 2019 року суспільство – в уявленні громадян – стало справедливішим. Це важливий крок на шляху до того, щоби люди почувались у цьому суспільстві як відповідальні громадяни. «Якщо людина вважає, що суспільство справедливе, вона щиро на нього працюватиме», – наголошує науковець.
«З початком повномасштабної російсько-української війни ми отримали абсолютно нове суспільство, – вважає Євген Головаха. – Починаючи з Євромайдану, весь шлях, що його проходить Україна, виявився дуже глибинною революцією. Революція призводить до зміни інституціональної системи, моралі та цінностей, до зміни соціальної структури загалом». Зокрема, велика соціальна група – ветерани війни – стає суттєвим елементом головних державних інститутів, цих людей бачать на ключових державних постах. Це – нова нормативна система, і, можливо, вона сприйматиметься (і вже сприймається) як справедливіша, припустив учений.
Насамкінець він підкреслив, що до війни на виснаження психологічно готові близько 70% українців. Це ті респонденти, котрі вважають, що війна протриває ще рік або й довше (42% опитаних). Якщо скористатися методом екстраполяції, то і наступного року українці триматимуться. Бо будь-які перемовини означатимуть для них капітуляцію, а люди, які відстояли себе у найстрашніший час, до цього не готові. «…українці очікуватимуть або реальних успіхів на фронтах, або постійної інформації, що ми отримаємо від Заходу допомогу, що буде ще більше зброї. І що ми потроху просуваємось. І друге не призводитиме до сплеску негативу, а перше призведе до великого сплеску позитиву», – підсумував член-кореспондент НАН України Євген Головаха.
За інформацією Інституту соціології НАН України